Doplnky výživy, ktoré sa dajú považovať za prínosné!

Doplnky výživy, ktoré by ste mohli považovať za užitočné (update z decembra 2017)

Ak vás zaujíma nezainteresovaný a “nesponzorovaný” názor odborníka na doplnky výživy, tento článok by ste si mali prečítať. Vyšiel na stránke leangains.com pod názvom: Supplements You Might Actually Find Useful (Dec 2017 Update)

Tento článok som napísal v roku 2010. Čo sa zmenilo po siedmych rokoch? Nie veľa. Moje odporúčania a dávkovanie ostávajú rovnaké, s jednou výnimkou. Čo sa týka spaľovačov tukov, neostalo nič legálne, čo by stálo za kúpu, okrem kofeínových tabliet.

V minulosti ste si mohli na bodybuilding.com kúpiť zopár hardcore termogenických spaľovačov, ale všetky boli nahradené “novou verziou”, ktorá už neobsahuje tú konkrétnu efektívnu zložku. Jedným takým prípadom je Jack3d, ktoré v pôvodnej verzii obsahovalo DMAA, čo už je momentálne zakázaná látka. Bola stiahnutá z trhu, pretože niekto niekde zomrel na jej predávkovanie.

Inými príkladmi sú výrobky obsahujúce yohimbine, ktorý je minimálne v európskej únii problematickou prísadou. Opäť preto, lebo sa tým niekto predávkoval. Nehovoriac o Craze – najbláznivejšiom spaľovači, aký som kedy vyskúšal (nie v dobrom slova zmysle). (Martin Berkhan napriek ukončeniu predaja ponecháva v článku jeho recenzie na výrobky Clenbutrx, VPX Meltdown, Yohimbine HCL, Alphaburn a Jack3d – ja tieto recenzie pre neaktuálnosť výrobkov nezahŕňam do článku – pozn.prekl.)

Pre váš vlastný prehľad ohľadom doplnkov výživy vrelo doporučujem Príručku doplnkami výživy od Examine.com. Examine taktiež zverejňuje Prehľad Výskumov, ktorý odoberám. Aj keď zatiaľ nie je toho veľa nového alebo zaujímavého, je dobré o tom vedieť, keď sa to raz objaví.

Rybí Olej

Ak ste doteraz nežili v jaskyni, nepotrebujete rozsiahle vysvetľovania. Udržiavanie dobrého pomeru medzi omega-3 a omega-6 je dôležité. Užívajte každý deň 2g EPA a 1,5g DHA.

Prečítajte si taktiež “Omega-3 mastné kyseliny pre nárast svalov hmoty: Sľubný potenciál”

Odporúčam: NutraSea Balanced EPA and DHA Omega 3 Supplement alebo NOW Ultra Omega 3 Fish Oil.

VitamÍn D

Nové výskumy ukazujú, že ľudia neprijímajú dostatočné množstvo vitamínu D a odporúčaná denná dávka je nastavená veľmi nízko. To platí dvojnásobne pri nás, obyvateľov severských krajín. Dobrým čítaním je bezplatný článok o vitamíne D na stránke health and disease. Okrem toho, vitamín D môže nakopnúť silu a atletický výkon. 2000IU denne je konzervatívna a bezpečná dávka, ale niektorí ľudia idú vyššie bez negatívnych účinkov.(až na viac ako 5000 IU)

Odporúčam NOW Vitamin D-3, Structural Support 2000 I.U., 240 Softgels

Kofeín

Ak pravidelne nepijete kávu ani neužívate kofeínové tablety, ochudobňujete sami seba. Je to až prekvapujúco prínosné, pretože ak užívate 100-200 mg každú druhú hodinu počas dňa – spáli vám to naviac 150 – 200 kcal, čo sa rovná strate skoro štvrť kila tuku za týžden. V tejto veci som robil celkom slušný vlastný výskum a čoskoro o tom napíšem viac. Nateraz vám stačí vedieť, že kofeín je jediný spaľovač tukov, ktorý stojí za zmienku. Lacný, tlmí hlad a je termogenický.

Odporúčam:   Nutricost Caffeine Pills 100mg Per Serving, 250 Capsules or ProLab Caffeine Maximum Potency 200mg Tablets, 100-Count

Kreatín

Kreatín je jediný legálny doplnok výživy na zvýšenie výkonu, ktorý stojí za vaše peniaze. Teda okrem kofeínu. Kreatín ľahko pridá 1-3 opakovania do vašich sérií. Čo je podľa mňa úžasné. Na prd je to, že patrím medzi ľudí, ktorý na kreatín nereagujú. Každopádne kreatín funguje a je podložený solídnym vedeckým výskumom, takže tu nie je o čom rozmýšľať, ak chcete zvýšiť svoj výkon.

Odporúčam:  Optimum Nutrition Creatine Powder, Unflavored, 600g

BCAA alebo EAA

Užívam BCAA alebo EAA vždy pred tréningom, keď trénujem nalačno. Pre všetky ostatné účely ako tréning nalačno je to predražený proteínový prášok a neplní žiadnu ďalšiu úlohu. Ak vás zaujíma podrobnejšie vysvetlenie, prečítajte si môj príspevok o BCAA. Užívajte 10g BCAA pred tréningom nalačno.

Odporúčam: Scivation Xtend BCAA Powder, Branched Chain Amino Acids, BCAAs, Watermelon, 90 Servings

Vápnik

Odporúčam dopĺňat vápnik každému, kto by ho nemusel prijímať dosť v bežnej strave. Ako napríklad ľudia, ktorí nekonzumujú mliečne výrobky. Je výhodné mať primeraný príjem vápnika, nakoľko zvyšuje vylučovanie tukov a zvyšuje testosteron.

Uživanie 500-750mg tabliet každý deň splní svoj účel.

Odporúčam: NOW Calcium Citrate,250 Tablets

Whey proteín

Ideálny čas na konzumáciu je pred a po tréningu. Mimo túto dobu je pre vás lepšie prijímať bielkoviny v komplexnej strave alebo casein. Whey sa veľmi rýchlo vstrebáva a neudržiava aminokyseliny vo vašom krvnom obehu po veľmi dlhú dobu. Ak by ste chceli ušetriť, možete pred tréningoim nalačno užívať miesto BCAA resp EAA práve whey. Nemyslím si, že v tom je nejaký významný rozdiel.

Odporúčam: Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder, Double Rich Chocolate, 5 Pound

Casein

Casein je bielkovina, ktorá sa vstrebáva pomaly a výborne poslúži ako viacúčelový proteínový prášok. Mávam obdobia, kedy spotrebujem kopy tohto prípravku, väčšinou zmiešaného s cottage syrom.

Odporúčam: Dymatize Elite 100% Micellar Casein Slow Absorbing Protein, Rich Chocolate, 4 lbs

Glucosamine

Užíval som Glucosamine na bolesť kolena a lakťa. Fungovalo to? Nuž zbavil som sa bolestí, ale ťažko povedať, či je to vďaka tomuto doplnku, kedže som zároveň urobil aj iné zmeny. Má to ale vedeckú podporu a veľa ľudí by zaň dalo ruku do ohňa, takže stojí za to ho vyskúšať.

Odporúčam: NOW Glucosamine 1.1g, Chondroitin 1.2g, with MSM 300mg, 180 Capsules